Słuchawki to gadżet, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia. To dzięki niemu możemy zanurzyć się w naszej ulubionej muzyce, nie przeszkadzając innym osobom w otoczeniu. Słuchawki wykorzystujemy także do prowadzenia rozmów telefonicznych czy oglądania filmów. Coraz bardziej popularne są słuchawki bezprzewodowe, dzięki którym mamy większą swobodę – nie jestesmy “przypięci” do żadnego urządzenia. Jednak na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Większość słuchawek bezprzewodowych opiera się na technologii bluetooth, która wykorzystuje fale radiowe, bez konieczności użycia dodatkowego nadajnika. Ich zasilaniem jest wbudowany akumulator (ładowany np. za pomocą kabla USB) lub zwykła bateria (co jest obecnie rzadszym rozwiązaniem). Często moduł komunikacji bezprzewodowej umieszczony jest w części łączącej obie słuchawki.
Pierwszą cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest pojemność akumulatora. Obecnie możemy liczyć na 4-7 godzin nieprzerwanego słuchania w przypadku urządzeń dousznych. Oczywiście warto mieć model, który wytrzyma trochę dłużej, ale tak czy inaczej, warto wyrobić sobie nawyk regularnego podłączania ładowarki. Modele nauszne mają wbudowane większe akumulatory, dzięki czemu mogą zagwarantować działanie do 30 godzin.
Zasięg słuchawek bluetooth ogranicza się najczęściej do 10 m. Modele wykorzystujące tę technologię mają możliwość połączenia się z wieloma urządzeniami, np. komputerami, smartfonami, radioodtwarzaczami samochodowymi czy stereofonicznymi zestawami audio. Jest to na pewno duża zaleta. Nie musimy polegać tylko i wyłącznie na jednym rodzaju wejścia, jak ma to miejsce w przypadku słuchawek przewodowych.
Kolejną kwestią jest obsługa kodeka aptX, który poprawia jakość dźwięku przesyłanego za pośrednictwem bluetooth. Jego popularyzacja wiąże się więc z możliwościami dostarczenia dźwięku porównywalnego z jakością płyty CD. Pasmo przenoszenia kodeka aptX mieści się w przedziale od 10 Hz do 22 kHz, a zatem nie ma zauważalnego wpływu na jakość materiału audio. Aby można było się cieszyć podczas transmisji bluetooth, słuchawki oraz urządzenie przesyłające muszą go obsługiwać.
Istotną kwestią wyboru słuchawek jest ich budowa, która w dużym stopniu determinuje przeznaczenie. Mamy przecież do wyboru słuchawki douszne (tzw. “pchełki” lub z kablem łączącym obie słuchawki), dokanałowe, nauszne i zauszne. Słuchawki douszne i dokanałowe będą dobry wyborem w codzienny użytku, np. podczas słuchania muzyki w drodze do pracy. Modele nauszne są bardziej popularne wśród graczy. gwarantują lepsze oddanie przestrzennego dźwięku wirtualnego świata, a także dobrze wyciszają dźwięki z otoczenia. Z kolei słuchawki zauszne wykorzystują konstrukcję modeli dokanałowych, ale z dodatkowym umieszczeniem uchwytów mocowanych na uchu. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne w czasie uprawiania wszelkiego rodzaju sportów. Przecież nikt nie lubi co chwilę poprawiać wypadających z ucha słuchawek.
Jak widzimy, wybór słuchawek nie jest najprostszym zadaniem. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników: funkcjonalność, jakość dzwięku, komfort. Warto więc je samemu przymierzyć oraz zapoznać się z parametrami.
Add comment