Testology | Blog o grach i nie tylko

Ancestors: The Humankind Oddysey

Grając w Ancestors: The Humankind Odyssey nauczyłem sie dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest to, że stukanie dwoma kamieniami o siebie może być zabawniejsze niż myślisz. A druga? Że nigdy nie powinienem dyktować polityki względem osób starszych..

Akcja rozgrywa się w dżungli, około 10 mln lat temu. Wcielamy się w rolę małpy, a naszym celem jest po prostu… uczenie się nowych rzeczy. I w efekcie ewolucja. Gracz nie jest zbyt często naprowadzany, co ma oddać klimat panującego świata. Zacząłem grać w ten tytuł z najczystszymi intencjami: chciałem być obrońcą każdej z małp w moim klanie, pomagając im w ewolucji, aby ich potomkowie mogli stanąć na dwóch nogach.

Ale po kilku godzinach zmieniło się to w swojego rodzaju Ucieczkę Logana. Dowiadując się o tym, że czynnik strachu (który wpływa na to, że młodsze hominidy boją się ruszyć w nieznane) nie dotyczy starszych, zdecydowałem się na wykorzystanie ich jako moich odkrywców. Jasne, babcia została zjedzona przez krokodyla, ale przynajmniej dowiedzieliśmy się, że kilometr dalej znajduje się duże jezioro. Jestem pewien, że by tego pragnęła.

Interakcje ze światem ograniczają się na samym początku gry do poznawania otoczenia. Gdy już poznamy trochę reguł, musimy nauczyć się żyć – wykorzystywać surowce, bronić się przed drapieżnikami, zdobywać pożywienie i wykorzystywać elementy natury do własnych potrzeb. Ucząc się w międzyczasie nowych umiejętności. Aby klan się rozrastał łączymy osobników w pary, a także pozyskujemy nowych członków w czasie odkrywania okolicy.

Studio dewelopera gry – Panache Digital Games – kierowane jest przez Patrice’a Désiletsa, który jest najbardziej znany z bycia liderem kreacji dwóch części Assassin’s Creed. Twórcy stworzyli coś więcej niż sterowanie zwykłą małpką. Survivalowy system gry i otwarty świat sprawia, że chcemy jak najwięcej rzeczy odkryć. I przy tym nie zginąć. Warto też wspomnieć o dobrej oprawie dźwiękowej i jeszcze lepszej grafice. Ze strony technicznej gra ma więc dużo do zaoferowania.

Gra zawiera niestety kilka bugów. Czasami interfejs się zawiesza, a nasi małpi bracia nie reagują na polecenia. Często jedynym wyjściem jest restart. Sandboxowy charakter gry – duża swoboda, którą dali nam twórcy, zaczyna po pewnym czasie nas nudzić. Wszystko wydaje się dla nas powtarzalne i trzeba naprawdę dużego zaparcia, żeby brnąć przez kolejne etapy ewolucji.

Ancestors: The Humankind Oddysey to gra lekka i dająca dużo swobody, ale jednocześnie niedopracowana. Odczuwalny jest brak konkretnej historii i fabuły, która bardziej zaangażuje gracza. Gra jest jednak warta sprawdzenia. Powinniście choć na chwilę wcielić się w małpę.

Add comment

Jesteśmy na