Testology | Blog o grach i nie tylko

Playdate, czyli konsola z… korbką?

Zapowiedziano prawdopodobnie najdziwniejszą konsolę kieszonkową, jaka może ukazać się w dzisiejszych czasach. Playdate to produkt skrajnie specyficzny, który przez jednych zostanie pokochany, a przez innych wyśmiany od stóp do głów.

Żółta, kieszonkowa, z monochromatycznym ekranem i korbką – tak właśnie reklamują ją twórcy. Intrygujące? Być może. Dziwne? Zdecydowanie.

Za całym pomysłem stoi firma Panic, znana przede wszystkim z tworzenia aplikacji na urządzenia Apple, ale także jako wydawcy pozytywnie przyjętego Firewatch.
Razem z Teenage Engineering postanowili zbudować konsolę, która zdecydowanie wyróżni się na tle dzisiejszego rynku.

Chyba największym zaskoczeniem jest fakt, że sprzęt ten posiadać ma wbudowaną korbkę, która posłużyć ma za… dodatkowy kontroler. Żeby było jeszcze dziwniej, to tytuły mają być wyświetlane jedynie w czerni i bieli. Za gry z kolei odpowiadają między innymi Keita Takahashi czy Bennett Foddy, co w połączeniu z techniczną jakością wspomnianego Teenage Engineering budzi nadzieję produkt. Zdecydowanie nietuzinkowy i nawet śmieszny, ale jednak intrygujący.

A skoro już przy grach jesteśmy, to i tutaj nie mogło być zbyt normalnie. Otóż tytuły pozostaną tajemnicą aż do czasu premiery, a ta odbywać ma się sezonowo.
Twórcy zapowiadają dwanaście gier, po jednej na tydzień, dostarczanej bezpośrednio na konsolę. Ma być to porównywalne do otrzymania prezentu, jednak w erze lootboxów konsumenci wydają się być mocno uważni, aby nie kupić kota w worku.

Wszystkie dotychczasowe informacje składają się na iście pokraczną całość, ale jednak
z pewnym urokiem. Warto zauważyć, że nie będzie to produkt masowy. Dziwne pomysły, ograniczona dostępność, sposób wydawniczy oraz cena (mówimy tu o 149$ za konsolkę) sugerują, że to bardziej eksperyment, a może i nawet fragment sztuki dla wąskiej grupy growych zapaleńców, którzy mają ochotę sprawdzić w jaki sposób można jeszcze eksplorować ich ukochane medium. Z drugiej strony pomysł może okazać się totalnym niewypałem i zniknie tak szybko jak się pojawi. Może warto do tego czasu odświeżyć sobie gry z Gameboya?

Add comment

Jesteśmy na